Правоъгълен триъгълник

Демонстрационен пример | Павел Бойчев | 2015

I. Увод

Правоъгълен триъгълник е този, на който единият от вътрешните ъгли е 90°. Страните, които сключват прав ъгъл, се наричат катети. Третата страна, която е срещуположна на правия ъгъл, се нарича хипотенуза.

II. Урок

Правоъгълните триъгълници имат специфични свойства, които ги отличават от останалите триъгълници. Една от най-известните теореми е теоремата на Питагор. Тя се отнася за правоъгълни триъгълници и гласи, че ако a и b са катети, а c е хипотенуза, то:

a² + b² = c².

Геометричната интерпретация на теоремата е, че ако построим квадрати на страните на правоъгълен триъгълник, то общото лице на квадратите до катетите е равно на лицето на квадрата до хипотенузата.

Теоремата на Питагор е частен на по-общата формула за намиране на ъгъл в триъгълник по дължините на страните му. Ако търсим ъгъл γ, срещуположен на страната c и сключен между a и b, тогава:

cos(γ) = (a² + b² - c²)/(2ab).

При правоъгълен триъгълник γ = 90°, следователно cos(γ) = 0 и a²+b²-c² = 0, което съответства на Теоремата на Питагор..

III. Задачи

За решаването на следните задачи използвайте формулите в II и интерактивното поле в IV. Указания за работа с интерактивното поле има в V, а примерни решения има в VI.

Когато се проверява някакво твърдение чрез експеримент в интерактивното поле, трябва да се отчете, че показаните данни са закръглени и резултатите не са формални доказателства, а само наблюдения.

Задача №1

Простройте следните триъгълници и проверете кои от тях са правоъгълни:

  1. Триъгълник с дължини на страните AB=5, BC=4 и CA=3.
  2. Триъгълник със страни CA=6 и AB=4, като ъгълът между тях е ∢A=30°.
  3. Триъгълник със страна AB=10 и прилежащи ъгли по 45°.

Задача №2

Предложете начин, по който в интерактивното поле да може да се създава приблизително правоъгълен триъгълник, без да се ползват изчислените дължини на страни и ъгли.

Задача №3

Използвайки само интерактивното поле, изчислете с точност две цифри след десетичната запетая √13 (квадратен корен от 13). Използвайте Теоремата на Питагор и подходящ за целта триъгълник.

Задача №4

Предложете алгоритъм, с който чрез Питагоровата теорема да се определя лесно дали триъгълник е остроъгълен или тъпоъгълен. Демонстрирайте алгоритъма с примери.

IV. Интерактивно поле

AB=0 BC=0 CA=0 AB²=0 BC²+CA²=0
∢C=0 ∢A=0 ∢B=0

A
B
C

V. Указания за работа

Интерактивното поле съдържа 3 точки - A, B и C, кото са върхове на триъгълник. Те могат да се влачат с мишката само в рамките на полето.

Под полето е показан панел с изчислени стойности – дължините на траните на триъгълника, лицето на квадрата към страната AB, сумата от лицата на квадратите към другите две страни и мерките на ъглите в трите върха.

Над полето има лента с опции, които настройват работата с интерактивното поле.

При опит да се влачи връх извън интерактивното поле, той бива ограничен в рамките на половин единица от края на полето.

VI. Решения

Задача №1

За всяко подусловие конструираме търсения триъгълник. При кликване илюстрацията към решението може да се види в реален размер.

  1. Страните BC и CA са с дължина цели числа. Може да се използва режима на автоматично подравняване и да разположим тези страни перпендикулярно върху мрежата. Така полученият триъгълник е правоъгълен по конструкция. Проверяваме в изчислените размери под графиката дължината на третата страна. Тя е точно колкото се иска по условие, затова създаденият триъгълник е исканият и той е правоъгълен.
  2. Определяме приблизителни места на върховете на триъгълника, така че дадените дължини и ъгли да са близки до исканите. В режим на прецизност фиксираме с по-голяма точност върховете до получаване на исканите стойности. След построяването на триъгълника виждаме, че нито един от върховете му не е 90°, затова триъгълникът не е правоъгълен.
  3. Двата известни ъгъла са по 45°, затова третият ъгъл е точно 90°. По дефиниция този триъгълник е правоъгълен, без значение от дължината на дадената страна. на илюстрацията е показана конструкция с AB = 10 и ∢A = ∢B = 30°

Задача №2

При създаването на триъгълника работим в режим на показани линии и квадрати. Когато линия съвпада със страна на квадрат, то съответният ъгъл при върха е приблизително 90°. На илюстрацията правите по страните BC и CA съвпадат със страните на квадратите. Питагоровата теорема също е спазена, като и двете лица са 16.5 квадратни единици.

Задача №3

Вариант за пресмятане на квадратен корен от 13 е да генерираме правоъгълен триъгълник с квадрат на хипотенузата с лице точно 13. Тогава дължината на хипотенузата ще е √13.

В този случай търсим правоъгълен триъгълник с общо лице на катетните квадрати също 13. Такъв триъгълник е този с дължини на катетите 2 и 3; и лица на съответните квадрати 4 и 9. От теоремата на Питагор следва, че хипотенузния квадрат ще е с лице 13.

След построяването на триъгълник с катети 2 и 3 намираме при изчислените дължини на интерактивното поле, че хипотенузата има дължина 3.61. По този начин получаваме, че √13 ≈ 3.61. При изчисление с по-голяма точност се получава √13 ≈ 3.6055512….

Задача №4

Ще представим алгоритъм, който определя дали връх в триъгълник е остър, прав или тъп. Чрез най-много трикратно прилагане може да се определи типа на триъгълника.

Функцията cos(γ) е:

Понеже знакът на 2ab е винаги положителен, то знакът на cos(γ) ще съвпада със знака на a² + b² - c². Затова за ъгъла срещу страна c:

За установяване на типа на триъгълника е нужно да проверим типа само на най-големия му ъгъл във връх. Този ъгъл е срещу най-дългата стена.

Трите илюстрации по-долу представят нагледно тези три случая, като и в трите страната AB е най-дълга. За лявата фигура виждаме, че сумата на лицата на прилежащите на върха квадрати е по-голяма, т.е. триъгълникът е остроъгълен. На средната фигура лицата са равни, затова триъгълникът е правоъгълен. При дясната фигура сумата от лицата на прилежащите квадрати е по-малка и триъгълникът е тъпоъгълен.





2015